Haber

BM’de Hareketli Anlar: ‘Soykırımın Olduğunu Görüyoruz’ Deyip İstifa Etti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Gazze için sessizliğini bozdu. Gazze’de yaşanan olayların BM tarafından görmezden gelinmesini protesto eden ve “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın yaşandığını görüyoruz” diyen Craig Mokhiber, istifasını açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, istifasını Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk’e yazdığı mektupla duyurdu.

Mektupta Mokhiber, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının BM tarafından görmezden gelindiğini ve BM’nin “kitlesel zulmü önlemede, savunmasız insanları korumada ve faillerin hesap vermesini sağlamada” başarısız olduğunu belirtti.

“Filistin yaşamının son kalıntılarının da hızla yok edildiğini” belirten Mokhiber, “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın yaşandığını görüyoruz ve hizmet ettiğimiz BM bunu durdurma konusunda güçsüz görünüyor.”

Gazze’de kötüleşen durumun ABD, İngiltere ve Batılı ülkelerle ortak olduğunu vurgulayan Mokhiber, “Bu ders kitaplarında anlatılabilecek bir soykırım vakasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu