Ekonomi

TÜBİTAK RUTE, 1 litrelik hacimden en yüksek gücü alabilen lokomotif motorunu tasarladı.

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) yönetiminde, raylı ulaşım alanında 1 litrelik motor hacminden elde edilen en yüksek güce sahip dizel motor tasarımı yapıldı.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen ve TÜBİTAK RUTE, TÜRASAŞ, Marmara Üniversitesi ve Unusual Engineering ortaklığıyla yürütülen “Özgün Motor Geliştirme Projesi” tamamlandı.

Özgün Motor, Türkiye’de lokomotif için sıfırdan tasarlanıp üretilen ilk motor olma özelliğini taşıyor ve lisans hakları da TÜBİTAK’a ait.

Türkiye motor sektörünün geleceği için değerli olan “Özgün Motor” sınıfına göre çevreci, verimli ve sürdürülebilir bir tasarıma sahip. 160 serisi motor ailesinin tasarımının ilk eseri olan 8 silindirli 1200 beygir gücündeki bu motor, küresel ölçekte belirlenen emisyon limitlerini karşılıyor. Söz konusu motor, iklim krizi için önerilen çözümlerden biri olan alternatif biyoyakıtlarla çalışabiliyor.

V8, V12 ve V16 motor ailesi seçenekleri ile 2700 hp’ye kadar güç sınıflarında incelenecek olan Özgün Motor, lokomotiflerde, jeneratörlerde ve birçok “su üstü gemisinde” rahatlıkla kullanılabiliyor. TÜRASAŞ tarafından seri üretim yapılacak ve kullanımı yaygınlaştırılacaktır.

Motor ailesinin tanıtımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımıyla yarın TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu