Haber

Mehmet Özhaseki: Mogan Gölü dibi temizlendikten sonra yeniden canlıların yaşam merkezi oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılmıştır. Mogan Gölü Tabanı Çamur Temizleme Projesi”başladı.

Bu çerçevede 2 bakanlığın ortak çalışmasıyla Mogan Gölü’nden 3 milyon 500 bin metreküp yer çamuru çıkarıldı.

2 etaptan oluşan dip çamuru temizleme çalışmaları ile canlı flora korunurken, göl çevresinde çevre düzenlemesi yapıldı.

Arınmanın ardından binlerce canlı için yaşam merkezine dönüşen Mogan Gölü, başkentlilerin keyifle vakit geçirdikleri yer haline geldi.

“Hem su canlıları hem de kuşlar için yaşam alanı olmaya devam ediyor”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Mogan Gölü’nün eski güzelliğine kavuştuğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın ortak çalışması olarak 2016 yılında başlattığımız ‘Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Projesi’ ile 3 milyon 500 bin metreküp yer çamuru kaldırdık.

Bu çalışma ile eski cazibesine kavuşan Mogan Gölü, su canlıları ve kuşların yaşam alanı olmaya devam ederken, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, yürüyüş ve yürüyüş parkurları ile vatandaşlarımızın keyifli vakit geçirebilecekleri bir sosyal yaşam alanı haline gelmiştir. çevresine bisiklet yolları yaptık.

“Yurt dışından bir fark görmüyorum”

Mogan Gölü’nün çamurunun temizlenmesi ve çevre düzenlemesi de vatandaşları memnun etti.

Yapılan çalışmalardan memnun olan vatandaşlar, bölgeye kurulan çocuk oyun parkları, dinlenme alanları, yürüyüş ve bisiklet yollarında keyifli vakit geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

Eski haliyle daha çok sazlık vardı ve kokusu vardı. Ama şimdi ara veriyoruz, yemeğimizi yiyoruz, çocuğumuzu yürüyüşe çıkarıyoruz. Bu iyileştirmelerin hem biz hem de su canlıları için çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Yürüyüş ve bisiklet alanları çok keyifli. Yurt dışından bir fark göremiyorum. Çok temiz ve canlandırıcı bir yer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu